18 Haziran 2012 Pazartesi

ŞİRİN KURBAĞACIKLI ELBİSE...

 SİPARİŞ ÜZERE ördüğüm kurbağa temalı örgüyü yayınlıyorum.nako-SERİN İLE ÖRDÜM.BU İP HARİKA BİR İP.TIĞ VE ŞİŞTE RAHATCA KULLANILABİLİR.PARLAK VE CANLI RENKLERİ VAR.2 NO TIĞ KULLANDIM..

 200 civarı zincir çektim.50 adet üçlü dolgu yaptım.aralarında tek zincir ve bir ilmek boşluk var.bu şekilde aşağı doğru etek kısmını ördüm.bu kısmı örmek çok zevkli."aşağı doğru indikçe dolgular arasındaki zincir sayısını ikiye çıkarttım.istediğim tunik ya da jile boyuna gelince uç kısmına beyaz iple pipirik dolaştım.bu da nako kristal bonbon ile...


     bel kısmından beyaz iple yukarı doğru örnmeye başladım.beyaz bant kısmı yaptıktan sonra yeşil iple sıkiğne olarak devam ettim.döne döne tek parça halinde dikişsiz olarak ördüm.5 cm sonra kol oyuntusunu yaptım ve arka kısmını örmeyi bıraktım.boyundan bağlamalı bir elbise...tunik..
     örgüm tamamlandıktan sonra sık iğne ile kurbağanın gözlerini yaptım.önce beyaz ardından siyah yuvarlaklar örüp diktim.
      çiçekleri yapmak için uzun zincir çekip dibine sıkiğne olarak battım..
   


 ŞAPKANIN ORTA KISMININ YAPILIŞINI RESİMLEDİM.ben göz kararı ne marul oluşacak ne de kasacak şekilde olmamaına dikkat ederek artırma yapıyorum.orta kısmı aldığı kadar dolgu ile doldurduktan sonra ilk modelli sırada atlamadan ilmeklere üçlü trabzan yapıyorum .ama aralarına birer zincir çekiyorum.

yukarıdaki resimde görüldüğü gibi,artırma yapmak için bir defa boşluğa dolgu,bir defa da 3lü dolgunun ortasındaki ilmeğe batarak 3 lü dolgu yapıyorum.kafa için yeterli gördüğüm genişlikta daire örmeyi bırakıyorum.bir sıra sadece üçlü trabzandan dolgu yapıyorum.artık hiç artırma ve eksiltme yapmadan yan kısmı örüyorum.şapkanın kenar kısmı için artırmalar  yaparak sıkiğne dolaşıyorum...
PONPON SÜSLEMELİ KIZ ÇOCUKLAR İÇİN BLUZ..

SİPARİŞ ÜZERE ördüm.2-3 yaş çocuğun kullanabileceği bir ölçüde.
70 ilmek ve 3,5-4 no şişle örebilirsiniz.nako PIRLANTA kullandım..merserize ve parlak bir ip.bluzu örmek zor değil.ama süslemelrinde biraz sıkılabilirsiniz.danteli ayrı örüp dikmenizi tavsiye ederim.batarak yapmak zor oldu.sayıları ve genişliği ayarlamak kolay olmuyor.

 dantel süslemeleri arka kısmına kadar devam ettiriyoruz..ponponlar asıl şıklığı oluşturuyor..ayrıca bluza uygun bandan yaptım...
30 cm koltuk altına kadarki kısmın uzunluğu ..yakada ilmek sayısı 38 ..koltuğa kadar 3 defa 10 cm de bir birer ilmek başta ve sonda eksiltme yaptım..koltuk oyuntusunun başladığı yerde her sırada başta ve sonda da eksiltmeler yaptım..38 ilmek kalıncaya kadar devam ettim..ön ve arka kısımların uzunluğu eşit..askılı olan kısımlardan istenilen uzunluk ayarlanabilir..

TIĞ İŞİ ÇİÇEKLİ PATİK..